Unilever CEO’su Jope: Yüksek enflasyona göre iş yapmaya, Türkiye gibi ülkelerden alışığız

Tüketici eserleri devi Unilever CEO’su Alan Jope, Arjantin ve Türkiye üzere ülkelerde faaliyetleri sayesinde yüksek enflasyona nazaran iş yapmaya alışkın olduklarını belirtti.

Alan Jope, Dünya Ekonomik Forumu için bulunduğu Davos’ta CNBC’ye değerlendirmelerde bulundu. Jope, son 18 ayda, tarım eserlerinden güç ve lojistiğe kadar birçok kategoride girdi maliyetlerinde “olağanüstü” artışlar yaşandığını söz etti.

Unilever CEO’su,  enflasyona dair “Şu anda pik enflasyona yakın olabiliriz lakin fiyat artışlarında tepe şimdi görülmedi” diyerek fiyat artışlarının devam edeceğini söyledi.

“Arjantin, Türkiye ve Güneydoğu Asya ülkeleri”

Jope, uzun müddettir global çapta yüksek enflasyon görülmediği için şu anda iş yapan kimsenin bu durumu deneyim etmediğini belirterek “Ama biz Arjantin, Türkiye ve Güneydoğu Asya ülkeleri üzere pazarlardaki faaliyetlerimiz nedeniyle yüksek enflasyona alışkınız” diye konuştu.

Jope, “Bu ülkelerdeki enflasyondan öğrendiğimiz, enflasyonun büyük bir kısmının zayıf para ünitesinden kaynaklandığıydı. Lakin, bu ülkeler şu anda, emtia fiyatlarındaki artış ve zayıf para ünitesinin oluşturduğu sonuçlarla çaba ediyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir