Kaçaklara ‘kusursuz’ pasaport yaptılar… 3 şüpheli yakalandı

Operasyon, Göçmen Kaçakçılığıyla Gayret ve Hudut Kapıları Şube Müdürlüğü görevlilerince gerçekleştirildi. “Resmi Dokümanda Sahtecilik” cürmünün önlenmesine yönelik çalışma yapan gruplar, Fatih’te bulunan bir adresin uydurma pasaport, vize ve kimlik atölyesi olarak kullanıldığı belirledi.

Yapılan araştırmaların akabinde atölye olarak kullanılan adrese baskın düzenlendi. Operasyonda adreste bulunan yabancı asıllı İ.K. ve B.A.M. yakalandı. Şüphelilerle teması belirlenen A.Z. ise Başakşehir’de gözaltına alındı.

102 PASAPORT

Adreste yapılan aramada; kart yazıcı aygıtı, lamina kaplama aygıtı, mor ışık aygıtı, 2 laptop, tarayıcı, lambader, 2 yazıcı, lazer kaplama ve markalama aygıtı, NFC aygıtı ile

farklı ülkelere ilişkin 102 pasaport, 200 vize 11 kimlik kartı, 180 pasaport yaprağı ele geçirildi.

NFC’DE OKUNAN PASAPORT

Ele geçirilen pasaportların NFC aygıtlarında okutulabildiği öğrenildi. Şebekenin, pasaportlara ekledikleri bir barkod sayesinde çipli pasaportların sahtesini yaptıkları belirtildi. Ülkeler ortası pasaport entegrasyonu olmadığı için şüphelilerin, gittikleri ülkede farklı ülke pasaportu kullandıkları belirtildi. Şüphelilerin “Gerçeğinden ayırt edilemez” diye sattıkları pasaportlar için 500 ila 1000 dolar ortasında para talep ettikleri öğrenildi.

İKİ KUŞKULU TUTUKLANDI

Operasyon kapsamında yakalanan şüphelilerden A.Z. süreçlerinin tamamlanmasının akabinde hür bırakılırken, İ.K. ve B.A.M.“Resmi Evrakta Sahtecilik” kabahatinden sevk edildikleri isimli makamlarca tutuklandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir