43 Kişinin Öldüğü Amasra’daki Maden Faciasında İlk Duruşma 25 Nisan’da

Bartın’ın Amasra ilçesinde 14 Ekim 2022’de Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Kurum Müdürlüğü’nde yaşanan maden faciasında 43 madenci hayatını kaybetti, 10 personel de yaralandı. Amasra Cumhuriyet Savcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında 24 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerden ortalarında kurum yetkililerinin de olduğu 8’i tutuklandı, 16’sı isimli denetim koşuluyla tutuksuz yargılanmak üzere özgür kaldı.

195 SAYFALIK İDDİANAME, MAHKEMECE KABUL EDİLDİ

Bartın Cumhuriyet Savcılığı’nca yürütülen soruşturmanın akabinde hazırlanan 195 sayfalık iddianame, Bartın 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. 116 müştekinin yer aldığı iddianamede, tutuklu Amasra Kurum Müdürü Cihat Özdemir, İşletme Müdürü Selçuk Ekmekci, İş Güvenliği ve Eğitim Başmühendisi Volkan Soylu ve Başmühendis Mehmet Tural hakkında ömrünü yitiren her madenci için ‘olası kast ile öldürme’ kabahatinden 25 yıla kadar mahpus istendi. Yöneticiler hakkında ayrıyeten, ‘olası kast ile kişinin hayatını tehlikeye sokacak formda taammüden yaralama’ kabahatinden da ağır yaralanan 4 şahıstan her biri için 4 yıla kadar mahpus talep edildi. Başka 4’ü tutuklu 19 kişinin ise ‘bilinçli taksirle birden fazla kişinin vefatına ve yaralanmasına neden olma’ cürmünden 22 yıl 6’şar aya kadar mahpusu talep edildi.

23 SANIK YARGILANIYOR

Davanın birinci duruşması, 25 Nisan günü yapılacak. Duruşmanın, 8’i tutuklu, 23 sanık ve 118 müşteki Bartın Adliye binası giriş katındaki oluşturulan özel alanda yapılacağı öğrenildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir